Поява екс-президента-втікача Віктора Януковича після затяжної тиші викликала чималий ажіотаж та збурила українське суспільство. Багато хто вважає, що Януковича тримали саме для критичного моменту, щоб боляче
вдарити по слабкому місцю. Інші пояснюють його «пришестя» бажанням Кремля ще більше розгойдати і без того крихку політичну та суспільну ситуацію в Україні. Про те, які наслідки матиме його допит та чого очікувати від колишнього президента, розповів Голова Союзу юристів, екс-генпрокурор України Святослав Піскун.

– Святославе Михайловичу, чи не вважаєте Ви, що поява Януковича є одним із гібридних елементів кремлівського впливу на ЗМІ, адже тиражування Януковича в українських медіа значно зросло?

– Я вважаю, що захист «беркутівців» вимагав допит Януковича в якості свідка за домовленістю із адвокатами Януковича. На їхню думку, вони вирішували для себе три питання: Янукович начебто не відмовляється від слідства і суду; він живий і здоровий, готовий захищатися, зібравши альтернативні докази своєї невинуватості; російська сторона готова начебто співпрацювати з українською правоохоронною системою.

– На вашу думку, чи здатний на сьогодні Генпрокурор Юрій Луценко добитися екстрадиції Януковича з Росії. Чи відбудеться зміна статусу Януковича зі «свідок» на «підозрюваний»?

– Я думаю, що екстрадиції Януковича з Росії найближчим часом не буде. В цьому не зацікавлений ні Янукович, ні Росія. Також в цьому не зацікавлені деякі українські політики. Тому це питання часу і наполегливої роботи.

– Чому Кремль чекав стільки часу і чому саме зараз вибрав момент для появи президента-втікача Януковича?

– Кремль оговтався від переляку щодо заочного засудження, зрозумівши що це зробити майже не можливо у стислий період часу. Вони почали надавати свої версії тих подій, завідомо знаючи, що перевірка цих версій або не можлива, або займе багато часу.

– Поясність, чи залишився у Януковича реальний шанс повернутись в Україну? Чи можливо допустити сценарій його повернення на Донбас в якості нового ватажка окупованих Росією територій?

– В наші часи можливо все. Я не виключаю, що якщо українська влада і надалі буде демонструвати свою толерантність до державних злочинців і корупціонерів, Янукович може очолити уряд самопроголошених формувань. Хоча більш за все, це буде нав’язаний трюк з боку Росії, а не волевиявлення громадян Донецької і Луганської областей.

Джерело: пресс-служба Союзу юристів України